Hallituksen kokoonpanospekulaatiot ovat kirvoittaneet myös veikkauksia ministerinimistä. Tässä on MTV Uutisten ehdotus "Sipilän dream teamiksi", jos hallituspohjaksi kaavailtu keskusta-perussuomalaiset-kokoomus pitää kutinsa.
Kovinta peliä kulisseissa pelataan ulko- ja valtionvarainministerin paikoista.
Pääministeri
Vaalien voittajana itseoikeutetusti keskustan puheenjohtajaLehtikuva
Ulkoministeri tai valtionvarainministeri
Alexander Stubb palaa pääministerin paikalta lempipuuhiinsa kansainvälisiin tehtäviin, joko ulko- tai valtionvarainministeriksi. Stubb nostettiin aikoinaan Vanhasen hallitukseen ulkoministeriksi Ilkka Kanervan tilalle.Lehtikuva
Suomen rahakirstun päällä istuu perussuomalaiset suurten puolueiden joukkoon nostanut Timo Soini. Liikeneeköhän kirstusta enää lanttiakaan Kreikalle? Ulkoministerin pesti kiehtoo myös entistä ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajaa.Lehtikuva
Muut ministeriehdokkaat
Juha Rehula yritti saada täysin umpisolmuun mennyttä sote-uudistusta kuntoon opposition edustajana. Nyt on luvassa uusi yritys hallituksessa, sosiaali- ja terveysministerinä.Lehtikuva
Annika Saarikko
Keskustan varapuheenjohtaja Annika Saarikko on Rehulan tapaan kiinteä osa Sipilän luottotiimiä.Lehtikuva
Anu Vehviläinen
Sipilän ydinryhmän kolmas jäsen, Anu Vehviläinen (kuvassa oik.) tuo hallitukseen ulottuvuuden Suomen itäosista, Joensuusta.Lehtikuva
Olli Rehn
Vaikutusvaltaiselle keskustapoliitikolle ja entiselle EU:n talouskomissaarille Olli Rehnille on kuvassa painava salkku. Elinkeinoministeri tai vastaava pesti luvassa?Lehtikuva
Mika Lintilä
Valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja ja Sipilän lähimies. Nouseeko talousexpertti yllätysministeriksi?
Paula Risikko
Mittava ministerikokemus pitää Paula Risikon (kok) hallituksessa. Keskikokoisista salkuista lähes mikä tahansa käy.MTV
Jaana Pelkonen
Vaalien äänikuningattaren titteli tietää paikkaa ministeriössä. Keveä salkku vai suoraan ytimeen vaikuttamaan esimerkiksi alkoholilainsäädäntöön?Lehtikuva
Petteri Orpo
Petteri Orpo jatkaa ministeripolkua, ja kuten Risikkokin, keskikokoisella salkulla.MTV Oy
Jussi Niinistö
Hallituksessa on oltava yksi Niinistö. Tällä kertaa se on Jussi, perussuomalaisten luottoedustaja.Str / Lehtikuva
Sampo Terho
Sampo Terhoa pidetään yhtenä varmimmista perussuomalaisten ministerinimistä. Terhon voi heittää hallituksessa lähes tontille kuin tontille.
Näiden lisäksi ministerikaavailussa mukana ovat ainakin eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström (ps.), Sanni Grahn-Laasonen (kok.), Sari Sarkomaa (kok), Pirkko Mattila (ps.) . Jos hallitukseen yltää myös RKP, on Carl Haglundin paikka ja jatko puolustusministerinä lähes varmaa.
Sittenkin demarit?
Lehtikuva
Jos hallitukseen nouseekin SDP, on ministeriehdokkaita kosolti. Antti Rinne jatkaisi valtiovarainministerinä, muut kärkinimet olisivat Jutta Urpilainen, Eero Heinäluoma, Antti Lindtman, Sirpa Paatero, Maarit Feldt-Ranta ja Susanna Huovinen.
Kaikkia yllä mainittuja nimiä ei hallituksessa kuitenkaan nähdä - Sipilän arvion mukaan hallituksesta tiivistetään 12 ministerin nippu.
Puhemiehet ja ryhmyrit
Entäs ex-pääministeri Matti Vanhanen? Hänelle sovitellaan keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan virkaa. Arto Satonen jatkaisi kokoomuksen ryhmyrinä. Demarien ja perussuomalaisten ryhmyripeli on vielä täysin levällään. SDP:n edellinen ryhmäjohtaja Jouni Backman putosi eduskunnasta.
Eduskunnan puhemiehen pesti menee toiseksi suurimmalle puolueelle. Nykyisistä edustajista sopivin on Toimi Kankaanniemi. Avuksi ehdolla ovat keskustasta Sirkka-Liisa Anttila ja Mauri Pekkarinen sekä kokoomuksesta Ilkka Kanerva. Vaalien nelosen SDP jää ilman paikkaa puhemiehistössä.