Näin työministeri Satonen selittää työttömien määrää – ei halua arvioida omaa suoriutumistaan

10:42imgVideolta on katsottavissa koko ministeri Arto Satosen haastattelu.
Julkaistu 26.02.2025 08:31
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Valtion luottoluokituksen menettäminen olisi kaikkein suurin ongelma, sanoo työministeri Arto Satonen.

Suomen työllisyyden lasku johtuu talouden taantumasta, sanoo työministeri Arto Satonen Huomenta Suomen -haastattelussa.

Työttömiä on tällä hetkellä noin 40 000 enemmän kuin hallituskauden alkaessa kesäkuussa 2023. 

Satonen uskoo, että työllisyystilanne paranee syksyyn mennessä, jos ennustettu talouskasvu toteutuu.

Talouden tilanteen lisäksi Satonen sanoo hallituksen tehneen toimenpiteitä työn tarjontaan ja kysyntään liittyen.

Kysyttäessä, ovatko hallituksen toimet vaikuttaneet työttömyyden kasvuun, Satonen toteaa "lyhyellä tähtäimellä olevan selvää, että esimerkiksi alvin korotus ei ole palvelualantyösuhteiden kannalta hyvä asia".

Satonen ei halua arvioida haastattelussa omaa suoriutumistaan työministerinä. Hallituksen "toimeenpanokyvylle" hän antaa kouluarvosanaksi yhdeksän.

Painaako vaakakupissa julkinen talous vai työllisyys?

Hallitus on muun muassa leikannut kotitalousvähennystä, joka on johtanut pienten yritysten irtisanomisiin. Hallitus myös lakkautti aikuiskoulutuksen.

Satonen toteaa hallituksen joutuvan "huolehtimaan samaan aikaan julkisesta taloudesta sekä työllisyydestä". 

– Se tarkoittaa, että joudumme tekemään myös taloudellisia säästötoimia.

Painaako hallituksen vaakakupissa enemmän julkinen talous vai työllisyys?

– Jos valtion luottoluokitus menetettäisiin, silloin korkotaso nousisi huomattavasti ja se olisi kaikkein suurin ongelma, Satonen vastaa.
 

Tuoreimmat aiheesta

Työllisyys