Makuja-sivujen kansikuva
Makuja

"Ei tiedossa, että missään muualla olisi tällaista" – uusi keksintö mullistaa suomalaisravintoloiden astioiden käytön

1:58img
Julkaistu 24.05.2021 15:57
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

@pmakipetaja

Ravintoloiden käytetyille astioille on kehitetty kiertotalouspalvelu. Aiemmin kuluneet ravintola-astiat ovat päätyneet jätteeksi, mutta nyt ne voidaan ennallistaa ja palauttaa uudelleen käyttöön. Astiat voidaan uudistaa useita kertoja, joten niiden käyttöikä moninkertaistuu.

Ravintoloissa astiat ovat kovassa käytössä ja kuluvat nopeasti. Keskimäärin lautasen elinkaari on yhdestä neljään vuotta. Sen jälkeen ne päätyvät yleensä jätteeksi. Tai päätyivät aiemmin: nyt käytetyt astiat voidaan ennallistaa uudenveroisiksi.

– Heräsi kysymys, onko välttämätöntä tehdä uusia astioita ja sitten syntyi ajatus kiertotaloudesta, tämmöisestä palvelumuotoilusta, kertoo muotoilija ja taiteilija Kati Tuominen-Niittylä Astiakorjaamo Oy: stä. 

Astioiden ennallistaminen, kiertotalousVasemmalla kulunut lautanen ja oikealla ennallistettu.MTV

90 prosenttia pienempi hiilijalanjälki

Idea osoittautui toteuttamiskelpoiseksi. Käsittelyn jälkeen naarmuiset ja harmaantuneet astiat näyttävät aivan uusilta.

– Se on sellainen keraaminen menetelmä, mitä yleensäkin käytetään teollisuudessa, paljastaa Tuominen-Niittylä. 

Hyvälaatuiset lautaset ja kupit voidaan ennallistaa 5-7 kertaa.

– Tämä meidän ennallistaminen ei ole kallista. Se on helppoa ja aika nopeaa, kun verrataan keraamiseen tuotantoon, joka on massiivinen teollisuuden muoto. Tämä meidän yli 90 prosenttia pienempi hiilijalanjälki jo laskennallisesti näyttää sen, että tämä on todella kannattavaa, perustelee muotoilija ja taiteilija Pekka Paikkari Astiakorjaamo Oy: stä. 

Astioiden ennallistaminen, astioista tiiliksiRikkinäisiä astioita voidaan käyttää tiilien raaka-aineena.MTV

Rikkinäiset astiat tiiliksi

Rikkinäisiä tai huonolaatuisia astioita ei voida ennallistaa, mutta nekin menevät hyötykäyttöön. 

– Kun otetaan vastaan asiakkailta posliinijaetta, voidaan luvata, että 100 prosenttia jakeesta menee johonkin hyötykäyttöön eli ne, mitkä eivät päädy ennallistamiseen, saadaan kotimaiselle Tiilerin tiilitehtaalle tiilien raaka-aineeksi, lupaa toimitusjohtaja ja yrittäjä Petri Nupponen E. Ahlström Oy: stä. 

Tiettävästi kyseessä on maailman ensimmäinen astioiden kiertotalouspalvelu ravintoloille.

– Meillä ei ainakaan ole tiedossa, että missään muualla olisi tällaista kiertotalousjärjestelmää tämän ympärille perustettu, sanoo Nupponen. 

Ennallistetut astiat maksavat ravintoloille  tällä hetkellä suunnilleen saman verran kuin uudet. 

Ennallistettuja astioita on jo käytössä Compass Groupin ravintoloissa, esimerkiksi Helsingin Olympiastadionilla.

Tuoreimmat aiheesta

Ravintolat