HS: Hallitus kaavailee uusia kiristyksiä työttömille

2:05imgKatso myös: Ansiosidonnaisen työttömyysturvan heikennykset astuvat voimaan syyskuussa 2024.
Julkaistu 31.03.2025 21:20

MTV UUTISET – STT

Hallituksen suunnitelmassa jo ensimmäisestä rikkeestä seuraisi työttömyysturvan menettäminen viikoksi.

Hallitus aikoo kiristää työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen, uutisoi Helsingin Sanomat

HS:n näkemästä työ- ja elinkeinoministeriön asiakirjasta käy ilmi, että työllisyyden edistämisen ministerityöryhmä on linjannut valmistelun aloittamisesta.

Kyse on uudesta suunnitelmasta, josta ei linjattu hallitusohjelmassa.

Karenssi tarkoittaa työttömyysetuuden väliaikaista menettämistä rangaistuksena esimerkiksi työnhakuun liittyvien velvoitteiden tai työllistymistä edistävien palveluiden laiminlyönnistä.

Nykyisin työttömän ensimmäisestä rikkeestä seuraa huomautus, toisesta viikon karenssi ja kolmannesta kahden viikon karenssi. Neljännestä rikkeestä voi menettää oikeuden työttömyysturvaan, kunnes täyttää 12 viikon työssäolovelvoitteen.

Hallitus kaavailee siirtymistä kaksiportaiseen järjestelmään, jossa heti ensimmäisestä rikkeestä seuraisi viikon karenssi ja toisesta kuuden viikon työssäolovelvoite.

Alustavien karkeiden arvioiden mukaan kiristys lisäisi työllisyyttä noin 700 henkilöllä ja vahvistaisi julkista taloutta noin 30 miljoonaa euroa vuodessa.

Lue myös:

Ennuste: Näillä aloilla työtä riittää jatkossakin – nämä ammatit hiipumassa

Pitkäaikaistyöttömien nuorten määrä yli kaksinkertaistui, syyt julki – tuhoisa syrjäytymiskierre uhkaa

Tuoreimmat aiheesta

Työttömyys