Tappiot eivät horjuta Markku Kanervan asemaa Huuhkajissa – "Ei ole sellaista tarvetta"

10.14774196az
Huuhkajien päävalmentajalla Markku Kanervalla (oikealla) on Palloliiton puheenjohtajan Ari Lahden luottamus.Copyright (c) 2024 Shutterstock. No use without permission.
Julkaistu 11.10.2024 16:46

STT – MTV URHEILU

Suomen miesten jalkapallomaajoukkueella on menossa tuloksellisesti synkkä jakso, mutta Palloliiton puheenjohtaja Ari Lahti vakuuttaa, että Markku Kanervan asema päävalmentajana on yhä vakaa.

LUE MYÖS: Kommentti: Palloliitto teki karmean virheratkaisun Markku Kanervan suhteen

LUE MYÖS: Huuhkajilla on valtava heikkous, johon vastustajat iskevät kerta toisensa jälkeen – "Ratkaisi pelin"

Huuhkajat jatkoi torstaina Kansojen liigaa sillä millä sen aloittikin, eli tappiolla. Irlanti nousi Helsingin Olympiastadionilla yhden maalin takaa 2–1-voittoon. Syyskuussa vieraissa Kreikalle ja Englannille hävinneen Suomen putoaminen Kansojen liigan C-tasolle vaikuttaa Irlanti-kotitappion jälkeen entistä todennäköisemmältä.

Huuhkajien vaisujen otteiden ja tulosten myötä kritiikki kesällä jatkosopimuksen saanutta päävalmentaja Markku Kanervaa kohtaan on yltymässä. Palloliiton puheenjohtaja Ari Lahti kuitenkin vakuuttaa, että valmennukseen ei olla tekemässä muutosta.

– Valmentajatilanteessa ei ole mitään muutosta nähtävissä. Pääprojekti on ensi kevään ja syksyn MM-karsinnat, sitä kohti ollaan nyt menossa. Toki ei Kansojen liigakaan ole mitenkään merkityksetön, mutta ei ole sellaista tarvetta, että olisimme näiden tappioiden myötä tekemässä muutoksia, Lahti totesi perjantaina STT:lle.

Lahti sanoo, että Huuhkajien uudistusprosessi vie aikansa niin pelaajiston kuin pelitavankin osalta. Sunnuntaina Suomi isännöi kivikovaa Englantia, ja Kansojen liigan lohko päättyy marraskuun vieraspeliin Irlannissa sekä kotiotteluun Kreikkaa vastaan.

– Sunnuntain peli tulee äkkiä, mutta toivon, että marraskuussa nähdään jo jotain kehitystä, Lahti sanoi.

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat