Makuja-sivujen kansikuva
Makuja

Sienitietäjä Janne kommentoi korvasienikohua: "Tieto varmaan lisää tuskaa"

6:37imgSuomen Sieniseuran puheenjohtaja Janne Koskinen ja Ruokaviraston jaostopäällikkö Sari Sippola ottavat kantaa vellovaan korvasienikeskusteluun.
Julkaistu 24.04.2025 12:57
Toimittajan kuva
Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

Kannattaako korvasientä nyt pelätä? Asiantuntijat kommentoivat herkullisen mutta erittäin myrkyllisen korvasienen ympärillä vellovaa keskustelua.

Huhtikuussa uutisoitiin korvasienten poistuneen suositeltavien ruokasienten listalta. Medioiden mukaan muun muassa Ruotsin elintarvikevirasto neuvoo nykyisin olemaan käyttämättä korvasientä ravintona.

Ruokaviraston jaostopäällikkö Sari Sippola kertoi MTV Uutisille Ruokaviraston riskinarviointiyksikön arvioivan parhaillaan suomalaisten altistusta korvasienten sisältämälle gyromitriinille.

– Gyromitriinin terveyshaittoja selvitetään. Lisäksi tarkastellaan, onko keittosuositus riittävä poistamaan korvasienen gyromitriinin niin, ettei siitä aiheudu terveyshaittaa.

Lue myös: Saako korvasieniä enää syödä?

"Tieto varmaan lisää tuskaa"

Moni sienestäjä miettiikin nyt, kannattaisiko korvasienet jättää kokonaan poimimatta. Kannattaako korvasientä pelätä?

– En lähtisi pelkäämisestä ehkä puhumaan, mutta tieto varmaan lisää tuskaa. Korvasieni on väärin käsitelynä tappavan myrkyllinen, Suomen Sieniseuran puheenjohtaja Janne Koskinen totesi Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa. 

Sieni on kuitenkin monen mielestä oikein käsiteltynä hyvänmakuinen. 

Korvasienet ovat Koskisen mukaan aina herättäneet keskustelua. Voi kuitenkin olla, että nyt vellova keskustelu saa monet harkitsemaan sienten jättämistä metsään. 

Ruokaviraston jaostopäällikkö Sari Sippolan mukaan ei ole olemassa tieteellistä näyttöä siitä, kuinka paljon ja kuinka usein korvasieniä saisi syödä. 

– Ei ole näyttöä siitä, että mikä määrä on haitallista. On kuitenkin hyvä ymmärtää se, että käsittelyllä ei kaikkea myrkkyä saada pois. Maltti nauttimisessa on tämänhetkinen tietämys asiasta. 

Suomen Sieniseuran Janne Koskinen muistuttaa, että korvasienen käsittelyssä tulee aina puhua keittämisestä, ei ryöppäämisestä. Tarkat korvasienten käsittelyohjeet löytyvät Ruokaviraston sivuilta.

Millainen sieni korvasieni on, ja mitä asiantuntija ajattelee vellovasta korvasienikeskustelusta? Katso videolta Suomen Sieniseuran puheenjohtajan Janne Koskisen haastattelu. 

Lue myös: Ruokakaupoista voi nyt löytyä poikkeuksellista elintarviketta – saa myydä myrkyllisyydestä huolimatta, tietyin ehdoin

Tuoreimmat aiheesta

Sienet