Makuja-sivujen kansikuva
Makuja

Alkuruokasalaatti kanalla ja sweet chili -kastikkeella

Julkaistu 18.02.2013 00:00

Itse tehty chilikastike, jossa maistuvat sekä lime että inkivääri, antaa salaatille thailuonnetta. Tämä on kevyt ja terveellinen alkuruoka. Jos tuplaat reseptin määrät, saat täyttävän lounassalaatin.

Neljälle

  • 2 kanafileetä
  • 8 minimaissia
  • ½ punainen paprika
  • ½ vihreä paprika
  • 100 g sokeriherneitä
  • 100 g parsakaalia (brokkolia)
  • 1 punasipuli
  • vettä keittämiseen
  • ½ tl inkivääriä
  • 1 tl thaimaalaista kalakastiketta

Chilikastike

  • ½ dl sweet chili -kastiketta
  • 1 tl hienonnettua, tuoretta inkivääriä
  • 1 rkl puristettua limemehua
  • 2 rkl neutraalia öljyä
  • 1 tl hienonnettua, tuoretta korianteria
  • suolaa ja valkopippuria

Koristeluun

  • tuoretta korianteria

Valmistusohje

1. Kaada vesi, inkivääri ja kalakastike kattilaan ja kuumenna kiehuvaksi. Leikkaa kana ohuiksi viipaleiksi ja keitä seoksessa muutama minuutti miedolla lämmöllä, välillä sekoittaen. Kaada neste pois ja anna kanapalojen jäähtyä.

2. Kastike: Sekoita chilikastike, limemehu ja öljy, mausta inkiväärillä, korianterilla, suolalla ja pippurilla.

3. Suikaloi paprika, leikkaa parsakaali pieniksi kimpuiksi, kuori ja viipaloi sipuli. Keitä minimaissi, paprika, sokeriherneet ja parsakaali nopeasti kevyesti suolatussa vedessä. Asettele vihannekset lautasille, päälle punasipulia ja päällimmäiseksi kanaa. Kaada päälle chilikastiketta.

Tuoreimmat aiheesta

Kanasalaatti