Makuja-sivujen kansikuva
Makuja

MasterChef Suomi: Raikas viikuna-vinegrettisalaatti kevätkananpojalla sekä Chevrellä, Iinan resepti

masterchef_suomi_kausi_07_jakso_02_annos_iina_kuva_juuli_aschan_sveins9097
MTV
Julkaistu 18.02.2025 20:45

MTV LIFESTYLE

MasterChef Suomi -sarjan 7. kauden toisen jakson resepti.

PAISTETUT VIIKUNAN JA SALOTTISIPULI

  • 2 kpl viikunaa
  • 1 kpl pieni salottisipuli
  • loraus rypsiöljyä
  • 20 g voita
  • valkoviinietikkaa

UUNISSA PAAHDETTU KUKKAKAALI

  • ½ pieni kukkakaali
  • loraus oliiviöljyä
  • ripaus suolaa

MARINOIDUT OLIIVIT

  • oliiveja
  • loraus oliiviöljyä
  • suolaa maun mukaan
  • mustapippuria maun mukaan

SALAATTI VIIKUNAVINEGRETILLÄ

  • Salaattisekoitusta
  • ½ dl oliiviöljyä
  • loraus samppanjaa
  • 1 rkl tai maun mukaan viikunahilloa
  • ripaus suolaa
  • ripaus mustapippuria

KORALLITUILLE

  • 10 g vehnäjauhoja
  • 90 g vettä
  • ripaus suolaa
  • loraus rypsiöljyä

Valmistusohje

PAISTETUT VIIKUNAN JA SALOTTISIPULI: Kuumenna öljy ja lisää pitkittäissuunnassa halkaistut salottisipulit leikkuupinta alaspäin. Anna saada väriä hetki. Lisää voi ja halkaistut viikunat leikkuupuoli alaspäin. Mausta kypsennyksen loppupuolella suolalla sekä lorauksella valkoviinietikkaa. Kypsennä siihen asti, että sipulit ovat kypsiä ja viikunoissa upea paistopinta.

UUNISSA PAAHDETTU KUKKAKAALI: Pilko kukkakaali, aseta uunipellille ja paista 200 asteisessa uunissa noin 30 min siihen asti että kukkakaali on kypsää ja pinta ruskistunut.

MARINOIDUT OLIIVIT: Pilko oliivit halutun muotoisiksi ja sekoita ainekset kulhossa. Anna maustua hetki.

SALAATTI VIIKUNAVINEGRETILLÄ: Sekoita ainekset kulhossa, ja laita jääkaappiin maustumaan hetkeksi. Sekoita salaatin sekaan vasta juuri ennen tarjoilua.

KORALLITUILLE: Sekoita vehnäjauhot, vesi ja suola kulhossa. Vispaa tasaiseksi. Kuumenna öljy pannulla ja kaada sekoitus kuumalle pannulle. Älä koske tuilleen, vaan anna kypsyä rauhassa keskilämmöllä.

Kokoa annos.

Tuoreimmat aiheesta

MasterChef-reseptit